Valga Military Festival

Keskustelua toiseen maailmansotaan liittyvistä re-enactment -tapahtumista.

Valvoja: Ylläpito

Avatar
Peltola
Etulinjan jäsen
Viestit: 2057
Liittynyt: 19 Loka 2007, 02:04
Paikkakunta: Helsinki

Valga Military Festival

ViestiKirjoittaja Peltola » 23 Elo 2010, 13:42

Noniin, tein sitte tämmösen ketjunkin, et saadaan vähän mainostusta aikaiseksi :)

Etulinjasta kävi pieni lähetystö tutustumassa Valga Military Festivaaliin Valgassa, Virossa viime viikonloppuna. Oli aika eeppinen tapahtuma ja varmasti jatkossakin tullaan käymään siellä. Kyseessä on siis ilmeisesti Viron suurin re-enactment tapahtuma, jossa tänä vuonna oli noin 130 äijää osallistumassa. Mukana oli myös tankkeja, kuorkkeja, IT-tykkejä ja TODELLA eeppinen taistelunäytös. Ohjelmaan kuului myös paraati kaupungin läpi ja muuta kivaa.

Kuvia ja fiiliksiä seuraa varmasti perässä, mutta tässä on sellainen tapahtuma johon kannattaa suomalaistenkin ehdottomasti lähteä tulevina vuosina!

HUOM! Tapahtumaan on varsin tiukat varuste- ja ikävaatimukset, hommaan ei pääse osallistumaan ihan millä tahansa varustuksella, sillä tapahtuma keskittyy Sinimäkien (Sinimäed) taisteluun vuodelta 1944.
Etulinja

Avatar
Kaufmann
Etulinjan jäsen
Viestit: 540
Liittynyt: 26 Loka 2007, 21:27
Paikkakunta: The Glow

Re: Valga Military Festival

ViestiKirjoittaja Kaufmann » 23 Elo 2010, 17:23

Jep, pakko myös itse kehua tapahtumaa.

Tässä tapahtuman aikataulu:
Friday 20.08.10
Arriving of clubs 08.00-09.00
Camp preparations 09.00-10.00
Lineup, registration, program introduction 10.00-10.15
Festival opening, speeches 11.00-12.00
Dinner 12.00-13.00
Commander briefing 13.00-13.30
Parade prove nr.1 13.30-14.30
Great Northern war battle AD1700-1721 15.00-17.00
Commander briefing 17.30-18.00
Battle rehearsal 18.00-21.00
Supper 21.00-22.00
Sleeping time 00.00-07.00

Saturday 21.08.10
Waking, hygiene 07.00-07.30
Morning lineup 07.30-07.50
Breakfast 08.00-09.00
Visit to a military fair 09.00-10.30
Giving of weapons 10.30-11.00
Preparation for Parade 11.00-12.00
Parade 13.00-14.00
Dinner 15.00-16.00
Returning from parade 14.00-15.00
Preparation for the battle 15.00-18.00
Battle 18.00-19.00
Lineup, speeches, diplomas 19.00-20.00
Concert (Songs from IIww certainties)


Paikalla oli tosi paljon väkeä kuten Petri sanoi, ensimmäinen isompi re-enäktör miitti ja sota mihin osallistuin ja kyllä kannatti. Vaikka kilometrejä ja kuluja tulikin jonkin verran, voin suositella tapahtumaa. Mukana tosiaan oli laaja valikoima ajoneuvoja ja aseistusta ja itse olin tosi fiiliksissä taistelusta, jonka pätkiä näkyykin kuvat-osiossa. Paraatiharjoittelu ja varsinainen paraatimarssi kaupungin läpi oli jotain sellaista mitä ei kovin useassa paikkaa voi kokea.

Tapahtumassa oli ryhmiä Virosta, Venäjältä, Latviasta, Liettuasta, Puolasta, Valko-Venäjältä sekä tietenkin Suomesta. Vaikka olimmekin vähemmistö, oli porukka silti ystävällistä ja meno oli mukavaa. Yritetään päivittää kuvaketjua kunhan saadaan omat kuvat nettiin ja muiden kuvia tietouteemme.
Takalinja


Palaa sivulle “Re-enactment -tapahtumat”



Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailija